22.06.2010 | : RZ Tanzania
Bij Rijk Zwaan Q-Sem, in Tanzania, wordt vanaf deze week een van de fornuizen in de personeelskeuken verwarmd met biogas. Deze brandstof wordt opgewekt met toiletafval, pulp dat ontstaat bij de zaad-extractie en plantenresten uit de kassen.
De twee bio-gasinstallaties die hiervoor worden gebruikt zijn ontworpen en gebouwd door een lokaal Tanzaniaans bedrijf. Binnenkort worden ook de andere fornuizen omgezet van hout- naar gasstook, zodat deze alle 170 medewerkers van Rijk Zwaan Q-Sem elke middag van thee en lunch kunnen voorzien.
Door het ontstane gesloten systeem, is de keuken van Rijk Zwaan Q-Sem nu zelfvoorzienend in haar energiebehoefte. De duurzame ambities reiken echter nog verder. Het afvalwater uit de biogas-installaties stroomt door een kunstmatig moeras van vijvers en rietvelden, waar het een serie van aerobe en anaerobe processen doorloopt. Uit testen is inmiddels gebleken dat het water daarmee zodanig gezuiverd kan worden, dat het volgens de officiële normen zonder problemen in de nabijgelegen rivier kan worden geloosd.
» Archief