Komkommer.RZ, week 39 2011


1. Teelttip week 39

O.a. Bonbon RZ, Roxanna RZ, Euphoria RZ en Proloog RZ

Algemeen
September was vrij donker, maar eindigt met een “zomerse” week die nog tot 3 – 4 oktober aanhoudt. Producties zijn de laatste weken sneller terug gelopen dan we wilde, met name bij de juli plantingen. Het mooie weer van dit moment geeft een opleving in groei en productie. Producties van de najaarsteelten liggen op een wat lager niveau dan we gewend zijn. De ziektedruk is tot nu toe ook wat groter door het weinig open weer in augustus en september. We vernamen daardoor gemiddeld meer problemen met bijvoorbeeld  Pythium en stengelbotrytis tot nu toe.


Werken naar een goed einde van de teelt
Wanneer komende week de herfst zijn intrede doet, moeten we nog zo lang mogelijk zien te profiteren van de snelheid in het gewas. Houdt daarom nog voldoende temperatuur in het gewas. Om te voorkomen dat het gasverbruik (te) hoog oploopt, komt schermen ook zeker weer in beeld. Het scherm kan gesloten worden bij een buitentemperatuur van 8ºC en lager, mits daarbij minimaal 45ºC buis bij blijft. Een vochtkier van enkele % kan voor de nodige vochtafvoer zorgen. Toch zien we met dit soort instellingen de gewassen wel sneller slijten. Zeker als u een oudere teelt hebt staan (juli gepoot) zul je merken dat binnen twee weken de teelt echt op het einde gaat lopen. Pas dus op als u tot ergens in november nog goede komkommers wilt oogsten met té veel te gaan schermen. Ga dan bv alleen in de opstookfase en boven een buisvraag van 55ºC en/of onder de 5ºC buitentemperatuur wat schermen. Telen blijft investeren in het gewas, en dat geldt dan ook voor de langere komkommerteelt.
Wil je nog goed telen, dan is vanaf nu een voldoende hoge etmaaltemperatuur noodzakelijk. Die moet tussen de 20,5 en 21,5 graad liggen. Kouder geeft echt oude slechte komkommers en laat het gewas nóg sneller verouderen. Geef ook de instelling van de luchting in de ochtend nog wat aandacht, want zeker op een heldere ochtend kan nog kou worden ingelucht. Één graad tussen stook en lucht is best mogelijk. Mocht de zon nog wat helpen, dan mag deze in de middag best lekker doorwarmen, en een maximum van 27ºC is zeker geen slechte temperatuur, en dit maakt dan ook nog wat snelheid en etmaal.


Ziektedruk
Iedereen is zich ervan bewust dat je zo schoon mogelijk moet eindigen. Dit geld zeker voor bijv. spint en witte vlieg. Dit jaar zagen we meermaals een zware spintaantasting onderweg, en die moet nu echt goed weg zijn. Anders zal er toch nog een ronde met een geschikt spintmiddel gespoten moeten worden.
Bontvirus is de andere lastpost. Er zijn bedrijven die dit jaar voor het eerst er mee te maken hebben. Maak nu een degelijk strijdplan voor de teeltwisseling. Er zijn voorbeelden genoeg van maatregelen en werkwijzen. Bespreek dit met uw voorlichter, de excursiegroep en ook wij zijn graag bereid u hierin te adviseren. Ook dit jaar zijn er bedrijven die erin geslaagd zijn om (nagenoeg) vrij te blijven van bontvirus, hoewel dit vorig jaar er flink heeft gezeten. We zien dan ook duidelijk een meerproductie als dit virus buiten de deur gehouden kan worden.


Voeding en water
Om het gehele plaatje nog even compleet te maken: ook nog even aandacht voor water en voeding. De watergeefstrategie moet er nu op gericht zijn om verzuipen te voorkomen, maar wel actieve wortels en voeding bij de plant te krijgen. Watergift zal op een dag donker zo'n 1-1.30 uur na zon-op mogen starten (8-9 uur). Drain kan rustig pas bij de 3e-4e beurt ontstaan. Ga door met watergeven tot 15.30 dag donker tot 17.00 uur dag licht. Beurtgroottes kunnen op standaard steenwol van 100 tot 130 cc vergroot worden. Op perliet werkt men meestal met iets kleinere beurten en een wat hogere startfrequentie. Toch zullen nachtbeurten een zeldzaamheid blijven, mogelijk nog ééntje na een hele mooie dag met een heldere nacht...
Hou de EC voldoende op peil om kleur van de laatste komkommers te waarborgen. In het substraat zien we nu graag een EC van 2,8 tot 3,2. Laat vooral de druppel EC niet onder de 2,5 komen. We willen immers met de laatste Hollandse komkommers een visitekaartje voor volgend jaar achterlaten. Toch?


Komend seizoen
De plannen voor komend seizoen worden alweer gemaakt. Met de ervaringen van dit jaar nog vers in het geheugen, kunnen we zeggen dat wij van Rijk Zwaan absoluut weer voor de eerste teelt willen meedenken met uw rassenkeuze.


Voor de vroege stookteelt (planten in december) staat Venice RZ absoluut nog bovenaan in de keuzelijst. Het hoge vroege vruchtgewicht en de productiecapaciteit bij de vroegste teelten zijn onbetwist goed. Nieuwkomer voor de decemberplantingen is de 24-183 RZ.
Verder staat voor de januariplanting Proloog RZ bij veel telers op de lijst van kanshebbers, omdat dit ras zich absoluut op productie en kwaliteit heeft bewezen, ook voor een langere eerste teelt.
Carambole RZ en Euphoria RZ zijn de andere troeven voor de januariteelten, en ook hierbij hebben deze rassen een trouwe groep aanhangers die zowel het teeltgemak, de kwaliteit als de productie waarderen. Zo is Carambole door zijn combinatie van groeikracht en vruchtzetting een absolute aanrader in de hogedraadteelten met plantdata in januari en februari.


Hebben deze rassen dan geen nadelen ? Wij vinden van niet, maar...


Voor elke teeltomstandigheid en eisen van de telers/afnemers zitten er zeker verschillen tussen de rassen. Onze teeltadviseurs zijn heel graag bereid om deze zaken met u te bespreken om tot een maatadvies te komen. Aarzel niet om met ons contact op te nemen.
Rest ons om u nog een goed eindschot van dit teeltjaar toe te wensen en veel wijsheid bij de te nemen beslissingen voor het komende teeltseizoen.


 



 



 



 



 



 



 



 



 Alle nieuwsbrieven
 Naar de website van Zaadhandel Hollandia nv

disclaimer | contact

Rijk Zwaan  |  P.O. Box 40 |  2678 ZG  De Lier  |  The Netherlands  |  T: +31 (0)174 532 300  |  F: +31 (0)174 532 163  |  E:  |  W: http://www.rijkzwaan.com